4

Skutery do 50 cm – przegląd najlepszych modeli

ROMET 700 12’’

Dla tych, co wahają się między nowym a używanym. Romet to stara marka rowerów, która powróciła po latach. Posłużyła do brandowania chińskich skuterów. Stąd też wątpliwości co do jakości produktów. I faktycznie, było z tym źle. Ale od kiedy w Polsce otworzono montownię i oprócz chińskich zaczęto używać też polskich części, jakość odczuwalnie wzrosła.

Źródło: romet.pl

Kto powinien zainteresować się Rometem 700 12’’? Osoby, które mają ograniczony budżet, przez co rozglądają się za używanymi skuterami. Tutaj muszę wyjaśnić, że nie jestem ich fanem. Chociaż można trafić na zadbane egzemplarze, raczej nikt nie sprzedaje skutera, który jest dobry. Większość ich użytkowników to młodzi kierowcy, których technika jazdy pozostawia wiele do życzenia, przez co maszyny mogą mieć uszkodzone silniki czy zawieszenie. Dlatego doradzam kupno nowego pojazdu, który może nie jest tak awansowany technicznie, ale posiada gwarancję.

Dlaczego akurat ten model, a nie inny z oferty Rometu? Ponieważ spotkałem się z dużą liczbą zadowolonych właścicieli. Cenią sobie serwis, niską cenę, wyrywny silnik i podwyższone zawieszenie. Do tego posiada 12’’ calowe koła, które na wyboistych drogach radzą sobie lepiej niż 10’’ w innych modelach.

CENA: od 3000zł

KYMCO AGILITY 50 4T

Źródło: motomio.pl

Idealny kompromis pomiędzy ceną a jakością. Tajwański producent coraz śmielej konkuruje z włoskimi oraz japońskimi fabrykami. Jego skutery są dobrze zaprojektowane i wykonane, a niska cena tylko zachęca do zakupu.

Do zalet Kymco Agility 50 4T należy niskie zużycie paliwa, zwinność, dobre przyspieszenie w porównaniu z innymi czterosuwami, skuteczne hamulce, komfort jazdy, dobre oświetlenie i bezawaryjność. Wygląd to kwestia gustu, ale mi się podoba.

Rzadko można się spotkać z negatywnymi opiniami o tym skuterze. Jako wady podaje się najczęściej twardą kanapę, słabe osiągi (ale to w końcu 50cm3 4T, więc nie można więcej wymagać) i mały zbiornik paliwa. Jest to więc solidna konstrukcja doceniona przez użytkowników, która posłuży przez długie lata.

W Internecie można znaleźć komentarze porównujące Kymco do „chińczyków”. Jednak jest to krzywdzące porównanie dla tajwańskiego producenta, ponieważ jakość wykonania jest bliższa europejskim i japońskim producentom niż chińskim. Jeżeli komuś do codziennej jazdy po mieście wystarczy 50cm3, to Kymco sprawdzi się nie tylko jako pierwszy skuter dla nastolatka.

CENA: od 5000zł

PIAGGIO TYPHOON 50 2T

Źródło: motomio.pl

Bardzo dobry skuter na zasobną kieszeń. Dzięki małym wymiarom (194cm długości i 90kg masy własnej) idealnie nadaje się do spokojnej jazdy po mieście i przemykania pomiędzy stojącymi w korku autami. Jest to najdroższa konstrukcja w tym zestawieniu i jest przeznaczona raczej dla zamożniejszych użytkowników. Z tego powodu nie polecam tego modelu jako pierwszego skutera, tutaj lepiej poszukać czegoś tańszego.

Dlaczego akurat Typhoon 50 2T? Ponieważ to sprawdzona konstrukcja z Włoch. Użytkownicy Paiggio są zadowoleni z jego osiągów i manewrowości. Zadbane egzemplarze mają po trzydzieści tysięcy kilometrów, a jedyne co było wymieniane to płyny eksploatacyjne. Wiele egzemplarzy tego modelu służy kurierom i dostawcom pizzy, właśnie ze względu na trwałość. Doceniony został również komfort, a zwłaszcza długa i wygodna kanapa. Bardzo podoba mi się, że na rynku jest dużo części zamiennych oraz dodatkowych akcesoriów.

Jak każda konstrukcja i ta ma swoje wady. Na pierwszym miejscu jest dosyć wysokie spalanie, nawet jak na dwusuwa Niektórzy, ale to naprawdę nieliczni, narzekają na zbyt twarde zawieszenie, chłodzenie powietrzem i nieco za słabe przednie oświetlenie.

Jeżeli szukasz komfortowego skutera, który będzie Ci bezawaryjnie służył przez lata, wybierz Piaggio Typhoon.

CENA: od 8000zł