motor-417598_1920

Jakie buty na motor?

Podczas wypadku najbardziej narażone na uraz są nogi motocyklisty. Nic dziwnego, że odpowiednie buty są niezbędne również na krótkich trasach. Na rynku jest cała masa specjalistycznego obuwia, dzięki czemu nawet osoby dojeżdżające do pracy na motorze znajdą coś, co nie będzie rzucać się w oczy.

Typy  butów

Buty miejskie: Są niskie, wyglądem przypominają normalne obuwie. Nadają się nie tylko do jazdy na motorze, ale również do chodzenia. Cholewka zazwyczaj zasłania kostki, choć są też modele z wyższą. Mają sporo zalet: są tanie, pasują do dżinsów, są komfortowe i przewiewne.

Niestety mają też wadę – zapewniają niższy poziom bezpieczeństwa niż pozostałe buty, ponieważ nie chronią goleni. Posiadają wzmocnienia na palcach, podeszwie i kostce, ale już nie chronią nogi powyżej. Jeżeli interesuje Ciebie taki rodzaj obuwia, koniecznie poszukaj modeli z podwyższoną cholewką, która może chronić przed skręceniem.

Buty turystyczne: Są dużo wyższe niż miejskie, można się pokusić o porównanie do kalosza. Zapewniają zdecydowanie lepszą ochronę podczas wypadku. Chociaż przed zakupem należy sprawdzić każdy model oddzielnie pod kątem wzmocnień i ochraniaczy, bo niektóre modele ich nie posiadają.

Oprócz większej ochrony zaletą jest również duża uniwersalność. Są zaprojektowane tak, że po zejściu z motoru można w nich wygodnie chodzić. Nie rzucają się tak bardzo w oczy, zwłaszcza, że duża część z nich nie eksponuje protektorów.

Chronią przed deszczem, zimnem i wiatrem. Chociaż mogą też znaleźć się przemakające buty. Skóra, z której są wykonane zapewnia wentylację, ale może być ona za słaba w upalny dzień.

Klasa butów turystycznych jest podzielona na mniejsze. Możemy mówić o butach typowo turystycznych, ale są również odmiany usportowione oraz uterenowione. Znajdziemy egzemplarze dopasowane do konkretnego typu motoru pod względem funkcjonalnym i wizualnym, a jednocześnie bezpieczniejsze.

Dzięki dużej różnorodności oraz niskiej cenie to najbardziej rozpowszechnione buty na motor. Miłośnik ścigaczy, enduro i cruiserów znajdzie model dostosowany do swoich potrzeb.

honda-1030936_1920

Buty sportowe: Coś dla posiadaczy szybkich maszyn i grubych portfeli. Są skonstruowane tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Są więc obłożone ochraniaczami i bardzo sztywne. Zabezpieczają całą stopę, goleń i łydkę. Okupione jest to nie tylko ceną, ale również komfortem i swobodą ruchów. Nadają się bardziej na tor niż do codziennej jazdy. Po zejściu ze ścigacza nie da się w nich normalnie chodzić – tutaj zdecydowanie polecam obuwie turystyczno-sportowe.

Buty terenowe: Są bardzo wysokie, bardzo ciężkie, bardzo bezpieczne i bardzo niewygodne. Chronią stopę z każdej strony, mają wytrzymały ochraniacz na goleń, który sięga niemal do kolana. Do jazdy w terenie, gdzie upadki zdarzają się bardzo często, są niezbędne. Chronią przed uderzeniem o kamienie i konary porozrzucane przy drodze. Nie pozwolą aby upadający motor zgniótł nogę, ani na to by została skręcona. Do zabawy w terenie są równie ważne co dobry kask.

Buty ozdobne: Nazywane też są kowbojkami lub kawaleryjkami. Ich zaletą jest wygoda oraz możliwość chodzenia w nich na co dzień. Podobnie jak kaski typu weteran podkreślają styl szofera, ale dużo gorzej radzą sobie z ochroną. Są wprawdzie wykonane ze skóry i sięgają powyżej kostek, co chroni przed otarciami, ale brakuje im wzmocnień i protektorów, przez co nie chronią przed uderzeniami i złamaniami.

Podsumowanie

Niektóre buty bardziej nadają się na lato, inne na wiosnę/jesień. Dużo zależy tutaj od wentylacji oraz zabezpieczenia przed deszczem. Nie ma obuwia, które nadawało by się na każde warunki i wszystkie pory roku. Buty miejskie czy turystyczne są pewnym kompromisem pomiędzy komfortem, możliwością chodzenia w nich a bezpieczeństwem. Jakiś czas po zakupie stwierdzisz, że potrzebujesz drugą, a nawet trzecią parę. To niemały koszt, bo dobre obuwie zaczyna się od 600zł. Dlatego na początek radzę kupić buty turystyczne, czy ich usportowioną odmianę, w zależności do tego czym jeździsz.