quad_dla_dziecka

Jaki quad dla dziecka?

Wiele osób odrzuci już sam tytuł – jak to, dziecku dawać quada? I chociaż sam uważam, że skutery i quady to nie są zabawki i mogą być niebezpieczne dla dzieci, niekoniecznie trzeba je ukrywać przed nimi.

Wszystko trzeba robić z głową, nie można być jednak przewrażliwionym. Obecnie na rynku mamy całą masę pojazdów dla różnych grup wiekowych. Najmniejsze dzieci mogą jeździć elektrycznymi pojazdami, które rozpędzają się do prędkości pieszego. Starsze dzieci mogą dostać elektrycznego quada, który rozpędza się max do 20 km/h. Nas interesują jednak modele z silnikiem spalinowym, przeznaczone teoretycznie dla dzieciaków między siódmym a trzynastym rokiem życia. Ilość dostępnych modeli nie jest tak duża jak pełnoprawnych pojazdów, ale można znaleźć klika interesujących ofert.

Quad w świetle prawa

Żeby nie było zbyt różowo, sprawdźmy co prawo mówi o prowadzeniu czterokołowców przez dzieci. Aby zasiąść za nimi, trzeba mieć ukończone 14 lat oraz prawo jazdy kategorii AM. Uprawnia ono do prowadzenia dwu-, trój- i czterokołowców, które rozpędzają się max do 45 km/h. Szybsze quady wymagają kategorii B1, możliwej do zdobycia od 16 rok użycia.

Jak widać, aby legalnie poruszać się po drogach publicznych trzeba mieć co najmniej 14 lat. Dodajmy do tego, że pojazd musi być zarejestrowany.

A co jeśli chcemy kupić pojazd młodszemu dziecku? Będzie mogło poruszać się tylko po terenie prywatnym, po polach czy specjalnych torach. Pamiętajmy, że place i parkingi przed supermarketami traktowane są jak droga publiczna i na nich również dziecko nie może prowadzić pojazdu. Takie zachowanie będzie karane grzywną, a jeżeli spowoduje ono wypadek, może się to skończyć więzieniem dla opiekuna.

Ze względu na bezpieczeństwo (również finansowe) dzieciom pozwalamy prowadzić tylko z daleka od drogi. (Przy okazji warto wspomnieć, bo nie każdy pamięta, że jadąc quadem z dzieckiem do lat siedmiu nie można przekraczać prędkości 40 km/h.)

quad_dla_dziecka-2

Wyposażenie pojazdu

Jaki quad dla dziecka? Przede wszystkim nie może być szybki. Nie jestem za zakazywaniem wszystkiego, ale musimy pamiętać, że dzieciaki mają ograniczoną wyobraźnię, ograniczoną sprawność ruchową, a rozpędzony czterokołowiec jest naprawdę niestabilny w zakrętach. Dlatego naukę należy zacząć od jednostek mających 50 ccm. Wraz z wiekiem i postępami można wymienić na 100 i 150 ccm.

Należy zwrócić uwagę na specjalne wyposażenie. Quady dla dzieci muszą posiadać ogranicznik prędkości. Zazwyczaj mają one specjalną śrubkę, którą można regulować zakres pracy manetki gazu. Do tego powinny mieć też możliwość wyłączenia silnika za pomocą pilota, który będzie miał przy sobie opiekun.

Model musi być dopasowany do wzrostu dziecka, tak żeby mogło swobodnie balansować ciałem podczas zakrętów. Dla formalności dodam jeszcze, że wszystkie pojazdy dla najmłodszych mają napęd na tylną oś przenoszony za pomocą łańcucha i bezstopniowej skrzyni biegów.

Ile trzeba wydać za Quada?

Jeśli chodzi o koszta, to z jednej strony nie ma się co rzucać na drogie egzemplarze, z których podopieczny i tak wyrośnie. Z drugiej, nie ma też sensu kupować tandety z Chin. Widząc jak niedbale są zrobione i jak łatwo się psują, jestem w stanie wyobrazić sobie, jak odpada im koło podczas jazdy z prędkością 40 km/h. To pewna utrata kontroli, a może i wywrotka. Raczej nie chcesz wiedzieć, co może zrobić ważący 110 kg i rozpędzony quad, który przewraca się na ośmiolatka.

Zresztą, nie trzeba tak ekstremalnego (ale jednak zdarzającego się) przykładu, aby zniechęcić do kupna „chińczyka”. Wystarczy powiedzieć, że tanie produkty są bardzo nietrwałe i awaryjne. I tak zamiast jeździć po torze, młody będzie gapić się, jak poirytowany tatuś użera się z naprawą.

Tutaj warto polecić modele od tajwańskiego producenta – Kymco. Firma ta słynie z produktów, które jakością są zbliżone do japońskich marek, ale są dużo tańsze.

I pamiętaj, że nie wolno wypuszczać dziecka bez kasku i ochraniaczy. Jeżeli podczas gry w piłkę może się złamać noga, to pomyśl, co może się stać podczas wypadku na czterokołowcu, gdzie prędkości i masy są większe. Quad to nie zabawka, można pozwolić dziecku na nim jeździć, ale trzeba być odpowiedzialnym.